Kullanıcı Adı: Şifre:
Haber Scripti, php haber scripti
Ana Sayfa / MEDYA / Beren ile Bihter karışırsa ne olur?
Etiketler:

Beren ile Bihter karışırsa ne olur? Beren ile Bihter karışırsa ne olur?

Dizi oyuncularını reklam yüzü yapan markalar açısından başarı durum nedir?

2010-07-20, 12:47:09 Okunma: 750 0 yorum


Foto Galeri
Beren Saat

Araştırma şirketi ESTİMA'nın Marketing Türkiye dergisi için yaptığı araştırma, dizi oyuncularını reklam yüzü yapan markalar açısından önemli veriler sunuyor... Verileri derleyen  Zaman Gazetesi'nden Günsel, Özen Ocakoğlu'nun haberi şöyle:

Okurlarımızdan bazıları son dönemde tüm ekranları kapsayan dizilere ilişkin memnuniyetsizliğini bildirirken, bazıları da bu köşede dizilere yer vermemi bile eleştiriyor. Bu okurlarımıza durumu kısaca belirtmek isterim ki ilgimin sebebi, toplumu bu kadar derinden etkileyen senaryo ve oyuncuların diziden sonra reklam dünyamızın da vazgeçilmezi olmaları.

Geçtiğimiz haftalarda hangi oyuncunun hangi markanın reklam yüzü olduğunu yazmış hatta çok sayıda markayla anılan oyunculara ilişkin ben de 2 ürün önermiştim. Hatırlarsınız Bihter'i ailenin başına ördüğü felaketlerden dolayı çorap, Behlül'ü de işleri karıştırdığı için çorbaya pek yakıştırmıştım. Marketing Türkiye, araştırma şirketi ESTİMA'dan oyuncuların dizideki karakterleriyle markalar arasında nasıl bir ilişki gördüğüne ilişkin bir araştırma istemiş. Biz de dizi-oyuncu-marka ilişkisine araştırma üzerinden kısaca bakalım: Sırasıyla Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Kurtlar Vadisi, Ezel ve Hanımın Çiftliği en çok izlenen diziler. Dizilerde genel anlamda kadın-erkek eşit izleyici mevcutken, Kurtlar Vadisi'nin izleyicisi ezici çoğunlukla erkekler, Yaprak Dökümü'nün ise kadınlar.

'Dizi karakterlerinin izleyiciler üzerindeki etkisi nedir?' diye sorulduğunda yüzde 61'i, 'yaşamlar üzerinde kesinlikle etki bırakır' derken toplamda yüzde 77'si 'bir biçimiyle etkilenirim' demiş. Diziden etkilenme şiddeti ise eğitim düzeyiyle yakından ilgili. Eğitim seviyesi yukarıda olanlar 'yıldız' mertebesine erişmiş karakterlerin reklam yapmasından pek hoşlanmıyor, hatta etkilenmiyor. Peki, 'Dizi karakterinin huyu, suyu satın alma davranışınıza ne kadar etki eder?' sorusuna, "Kötü karakter beni etkiler, ürünü satın almam." diyenlerin oranı yaklaşık yüzde 30.

ESTİMA'nın verilerinden yola çıkarak öncelikle markalara; izleyici rekorları kıran dizinin her karakterinin satışlarda da rekor kırdıracağını varsaymanın doğru olmadığını söyleyebilirim. İzleyicilere de bir çift sözüm var; kendilerini dizi oyuncularına bu kadar kaptırmasın, yaşamlarıyla da fazlaca da özdeşleştirmesinler.

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


4 + 3 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


Bu Hafta |
Bu Ay |

1.5991

1.6068

2.1842

2.1947

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250

Bizi nerden buldunuz ?
Google
Arkadaşım tavsiye etti
Başka bir sitede reklamınızı gördüm
Şirketiniz reel reklamını gördüm
Şirketinizin sanal reklamlarını gördüm

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250