Kullanıcı Adı: Şifre:
Haber Scripti, php haber scripti
Ana Sayfa / POLEMİK / Gencebay, Fazıl Say’ın sozlerini değerlendirdi
Etiketler:
say
soz

Gencebay, Fazıl Say’ın sozlerini değerlendirdi Gencebay, Fazıl Say’ın sozlerini değerlendirdi

“Ona bunu hiç yakıştıramadım, son derece yanlış konuşuyor”

2010-07-20, 16:06:24 Okunma: 235 1 yorum


Orhan Gencebay, Fazıl Say’ın “Türk halkının arabesk yavşaklığından nefret ediyorum” sözleriyle ilgili olarak, “Ona bunu hiç yakıştıramadım, son derece yanlış konuşuyor” dedi.

‘İYİ BİR MÜZİSYEN BUNLARI KONUŞMAZ’

Milliyet'in haberine göre, piyanist Fazıl Say’ın çok önemli bir virtüöz olduğunu belirten Orhan Gencebay, “Gerçekten böyle konuşuyorsa ona bunu hiç yakıştıramadım” dedi.

“Türk halkının arabesk yavşaklığından nefret ediyorum” şeklindeki eleştirisiyle bir polemiğin fitilini ateşleyen piyanist Fazıl Say, iki gündür sosyal paylaşım sitelerinde bu konuda pek çok kişiyle tartışıyor. Say, son olarak Orhan Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya” şarkısıyla ilgili olarak, “Arabeskin karamsarlığı, ezilen kesimin karamsarlığını sömürmekten ibaret. ‘Batsın Bu Dünya’ derken yat satın almak böyle bir şey olsa gerek” dedi.

Say’ın yorumuna tepki gösteren Orhan Gencebay ise, “Fazıl çok önemli bir virtüözdür. Biz altının değerini biliriz, biz sarrafız. Fazıl’ı da takdir ederiz, ama Fazıl takdir ettiklerimizden sadece bir tanesidir. Yani Fazıl gibi birçok takdir edilen müzisyen vardır. Fazıl gerçekten böyle konuşuyorsa, ona bunu hiç yakıştıramadım, son derece yanlış konuşuyor” dedi.
“Bizi Türkiye’de ve dünyada dinleyen bu kadar insan var. Fazıl bunlara da haksızlık yapmış olur” diyen Gencebay, Say böyle konuşursa, konuştuklarının 10 para değeri olmayacağını dile getirdi.

“Batsın Bu Dünya”nın bugün birçok kesimde slogan olduğunu vurgulayan Orhan Gencebay, “Ben bunu 1975 yılında yaptığım zaman Türkiye’de günde 100 kişi öldürülüyor ve yaralanıyordu. Sağ-sol davasıyla ülke bölünmeye çalışılıyordu. “Batsın Bu Dünya” eseri Türkiye’nin ağıtıdır. Onun müzikalitesi de son derece iyidir” dedi.

"Bizim yaptığımız müziğin kalitesi, Fazıl’ın yaptığı müziğin kalitesi diyerek bir karşılaştırılma yapılamaz. Bunlar ayrı ayrı kategorilerdir, ayrı ayrı değerlerdir. Hepsinin ayrı bir yeri vardır.  Milyonlarca insan kaç nesildir bağrına basmış, sevmiş, saymış ve takdir ediyor."

‘BİZİM FAZIL'IMIZ’
Fazıl Say’ın Türkiye’yi terk etmesi gerektiğini belirtenlere katılmadığını belirten Orhan Gencebay, “Neden terk etsin? Fazıl bizim Fazıl’ımızdır” dedi. Çok iyi bir icracı olan Say’la gurur duyduklarını kaydeden Gencebay, “Ama gurur duyduğunuz bir insanın ağzından bu sözler çıkmaz, bu ona yakışmaz. Ben Fazıl’ın yine de bunları kendisinin konuştuğu kanaatinde değilim. Etrafındaki birçok kişinin bunu reklam yapmak için söylediği kanaatindeyim. Bana göre güçlü bir sanatçı ne konuştuğunu bilir, çok iyi bir sanatçı kimseyi kırmaya çalışmaz, özenli davranır. Söyleyeceği sözleri de bilimsel söyler” diye konuştu.

YORUMLAR // 1 Adet yorum yapıldı.
Fazıl SAY doğru söylüyor
2010-09-07, 04:27:03, 88.251.22.0
Abdullah Feray diyor ki; Bence Fazıl SAY doğru söylüyor. Arabsk müziği tamamen ezilmiş kesimin duygularını müzik ile sömürülmesidir, iç karartıcı, ruhsal çöküntü yaratan bir müzik türü. Akor kalıplarına da bakarsanız hemen hemen aynıdır zaten :)))) Dinlenecek şey mi Allah Aşkına...

 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


5 + 9 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


1.4991

1.5063

1.9535

1.9629

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250

Bizi nerden buldunuz ?
Google
Arkadaşım tavsiye etti
Başka bir sitede reklamınızı gördüm
Şirketiniz reel reklamını gördüm
Şirketinizin sanal reklamlarını gördüm

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250