Kullanıcı Adı: Şifre:
Haber Scripti, php haber scripti
Ana Sayfa / YAŞAM / Hayat üniversitesi mezunları da diploma alabilecek
Etiketler:

Hayat üniversitesi mezunları da diploma alabilecek Hayat üniversitesi mezunları da diploma alabilecek

Bugüne kadar üniversite okuyamayıp diploma alamayan kişiler yaşı kaç olursa olsun hayattaki bilgileri ölçüsünde üniversite diploması alabilecek. Proje ile kişiye hayatta çalıştığı alan ve bilgi üniversitede hangi bölüme tekabül ediyorsa, o bölümle ilgili üniversite diploması verilecek.

2010-10-28, 18:08:21 Okunma: 401 2 yorum


Becerisini ispatlayan herkese üniversite diploması
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından yaklaşık 6 ay önce başlatılan proje tamamlandı. Projeyle hiç okula gitmemiş bile olsa çalıştığı alanda bilgi ve becerisini ispatlayan herkese, üniversite diploması verilecek.

SAÜ, üniversiteye gidemeyip üniversite mezunu olmayı hayal edenlere dünyada benzeri bulunmayan bir yükseköğretim modeli hazırladı. Buna göre hiç okula gitmeyenler bile üniversite diploması alabilecek. Tamamlanan çalışmanın önümüzdeki günlerde Yükseköğretim Kurulu(YÖK)'na sunulacak.

Tecrübeler üniversite tarafından ölçülecek
Yeni yükseköğretim projesi ile kendi alanında bilgi ve beceriye sahip olan insanlar yaşı kaç olursa olsun, hiç okula gitmemiş bile olsa ön lisans, lisans diploması alabilecek.
Proje ile kişinin yaşam boyu kazandığı yeterliliklerin ölçülerek derecelere çevrildiği bir model esas alındı. Çalışma hayatında edinilen bilgi ve tecrübeler üniversiteler tarafından ölçülecek. Mesleklerin üniversitelerdeki karşılığı belirlenecek. Ölçüm sonucu bilgi ve tecrübeler yeterli olanların meslekleri hangi bölüme tekabül ediyorsa o bölümü bitirmiş kabul edilecek. Tecrübeye dayalı yeterlilikler tanınarak diploma ile belgelenecek.

Uzaktan eğitim olanağı da var
Örneğin mesleği makineci olan kişinin bilgi ve becerileri meslek yüksek okulu makine bölümü bilgileriyle örtüşüyorsa önlisans diploması verilebilecek. Ya da medyada çalışan bir kişinin bilgi ve becerileri iletişim bölümüyle örtüşüyorsa, bölümle ilgili lisans diploması alabilecek. Eğer bilgiler yetersiz ise uzaktan eğitim yoluyla bilgiler tamamlanarak diploma almak mümkün olacak.

Çalışma önümüzdeki günlerde YÖK'e sunulacak. SAÜ'den edinilen bilgiye göre YÖK'ün de çalışmaya sıcak baktığı belirtildi.


CHA

YORUMLAR // 2 Adet yorum yapıldı.
Güzel uygulama
2010-11-06, 14:07:42, 81.214.54.29
Y.Yıldız diyor ki; geç bile kalınmıştı...

Çok iyi...
2010-10-20, 15:15:52, 85.98.207.136
M.Duran diyor ki; Hani denir ya, \"Ben hayat üniversitesi mezunuyum.\" Bu söz daha çok hayat tecrübesi yüksek kişiler için kullanılır. Şimdi bu belgeyle tescilleniyor. Gerçekten güzel bir uygulama.

 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


8 + 9 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


1.5263

1.5337

2.0446

2.0545

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250

Bizi nerden buldunuz ?
Google
Arkadaşım tavsiye etti
Başka bir sitede reklamınızı gördüm
Şirketiniz reel reklamını gördüm
Şirketinizin sanal reklamlarını gördüm

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250