Ekonomi

Sonunda K.Irak'taki Türk vanası açılıyor.

Sonunda K.Irak'taki Türk vanası açılıyor.
 
01 Haziran 2009 Pazartesi Saat 13:12
 
Kuzey Irak petrolü bugünden itibaren Türkiye üzerinden dünyaya satılıyor...

Türk şirketi Genel Enerji ile Kanadalı Addax ortaklığı bölgeden petrol ihracatına ilk kez bugün başlıyor. İlk planda 60 bin varil hacminde petrol çıkarılarak Irak-Türkiye petrol boru hattı ile dünyaya satılacak

Kuzey Irak petrolü, bugünden (1 Haziran) itibaren resmi olarak, Kerkük-Yumurtalık hattıyla Türkiye üzerinden ihraç edilmeye başlıyor. Bundan Irak'ın elde edeceği gelirden Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, Irak Anayasası tarafından belirlenen yüzde 17 oranında pay alacak. Bölgesel yönetim tarafından yapılan açıklamada, ilk etapta günlük petrol ihracatının 60 bin varil olacağı duyuruldu. Bölgede ihracat için bütün hazırlıklar tamamlandı ve bugün Kuzey Irak için çok önemli bir gün olarak tarihe geçiyor. Bölgesel yönetimin internet sitesinde, 'İlk etapta günde 60 bin varil petrol çıkartılarak, Irak-Türkiye petrol boru hattıyla ihraç edilecek' ifadesi yer aldı.

Bölgeye düzenlenen basın turları kapsamında ilk olarak çok sayıda Iraklı ve Türk gazeteci, Erbil'in kuzey doğusunda bulunan Erbil Köy sancak ilçesine bağlı Taq Taq petrol kuyularını gezdi. Bir Türk firması olan Çukurova Holding çatısı altındaki Genel Enerji ve Kanadalı Addax Petroleum firmasının ortak petrol çıkardıkları kuyuları gezen gazeteciler, açılış öncesi son hazırlıkları görüntüledi.

Erbil ve Süleymaniye'de yüzlerce kişiye iş sahası

Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji, Kuzey Irak'taki Taq Taq sahasında, Üretim Paylaşım Anlaşması (ÜPA) çerçevesinde, hidrokarbon lisans haklarını elinde bulunduruyor. 2005 yılı temmuz ayında, Genel Enerji yetkilileri, Taq Taq projesindeki diğer arama ve geliştirme çalışmaları için Addax Petroleum International'a iş ortaklığı teklifi götürdü. Addax Petroleum firmasının tamamına sahip olduğu Addax Petroleum International Limited (Addax International) orijinal ÜPA içinde çalışmayı kabul etti.

l İlgili yasal lisans işlemlerinin tamamlanması sonrası Taq Taq Operating Company Ltd (TTOPCO), 2006 yılında, Taq Taq lisansı kapsamında bütün petrol operasyonlarından sorumlu özel amaçlı bir kuruluş olarak Genel Enerji ve Addax tarafından kuruldu. TTOPCO, kar-zarara dayalı olmayan bir firma olup, ÜPA içinde tanımlanmış olan operatör olarak çalışmakta. Genel Enerji, halen bu operasyon kuruluşu aracılığıyla, Ankara, Taq Taq Sahası ve Erbil ve Süleymaniye'de yüzlerce petrol sektörü profesyonel çalışanını istihdam ediyor.

Taq Taq Arama ve Üretim Paylaşım Anlaşması Genel

Enerji'nin sahibi olduğu ve arama ve geliştirme çalışmalarının büyümesine öncülük eden ilk sahadır. Mülkün, yüzde 55'lik hissesi Genel Enerji elinde olup, Addax Petroleum International'ın yüzde 45'lik bir katılım payı bulunmakta. Taq Taq Sözleşme Sahası, Irak'ın Kürdistan bölgesinde, Erbil'in 85 km güneydoğusuna, Süleymaniye'nin 120 km kuzeybatısında ve 951 kilometre karelik bir alanı kapsıyor.

Bu yazı toplam 243 defa okundu.
Bu Yazıya Henuz Yorum Eklenmemistir.