Yurt Haberleri

Ergenekon'da Kanadoğlu sürprizi !

Ergenekon'da Kanadoğlu sürprizi !
 
01 Haziran 2009 Pazartesi Saat 13:32
 
Sabih Kanadoğlu'na "Şüpheli" sıfatıyla tebligat yapıldığı ileri sürüldü...

Kanadoğlu’nun Ergenekon soruşturması kapsamında ’şüpheli’ sıfatıyla ifadesinin alınması için tebligat yapıldığı ileri sürüldü

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Ergenekon soruşturması kapsamında “şüpheli” sıfatıyla Ocak 2009’daki 10. dalgada evi aranan Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun ifadesinin alınabilmesi için tebligat gönderildiği ileri sürüldü.

Savcılıktan, 29 Mayıs’ta tebligatın gönderildiği iddia edilirken, Ayvalık’ta bulunduğunu belirten Kanadoğlu VATAN’a, kendisine bu yönde bir tebligat yapılmadığını söyledi. İfadesinin alınacağını iddianın kamuoyuna yansımasıyla herkesle birlikte öğrendiğini belirten Kanadoğlu, “Doğruysa o davete icabet edeceğim. Savcılığa gidip ifade vereceğim” dedi. Kanadoğlu’nun tebligatın eline ulaşmasının ardından yedi gün içerisinde savcılığa giderek ifade vermesi gerekiyor. Çağrı tebligatlarında, sözkonusu süre içerisinde savcılığa gidilmemesi halinde polis zoruyla getirilebileceğine ilişkin bir uyarı yazısı da bulunuyor.

Evleri aranmıştı

Ergenekon operasyonlarının 10. dalgasında Ankara ve Ayvalık’taki evleri 5 saat süreyle aranan Kanadoğlu, gözaltına alınmamıştı. Aramaya ilişkin İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi kararında Kanadoğlu için “Yürütülen teknik takip sonucunda örgüt mensuplarıyla irtibatlı olduğu değerlendirilen şüphelinin” ifadesi kullanılmıştı. Kararda, “Şüphelinin adreslerinde bulundurulması muhtemel delil ve dokümanların elde edilmesi amacıyla arama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” deniliyordu. Aramanın ardından kısa bir açıklama yapan Kanadoğlu, şunları söylemişti: “Aramanın dayanağı Cumhuriyet Gazetesini bombalamak, Danıştay saldırısını planlamak... İnsanı rencide eden, üzen kıran bu suçlamadır. İnanıyorum yargı kendi başına bırakıldığında bu sorunu çözecektir. Yargı salih olarak kullanılacak bir organ olarak görülüyorsa bilinmelidir ki; Türkiye hiçbir dinci diktanın, dahası hiçbir diktanın yerleşemeyeceği özgür bir ülke olarak kalacaktır.”

Yargı mutlaka bağımsız olmalı

Kanadoğlu, dün İzmir’de katıldığı bir söyleşide Türkiye’nin, Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinden 10’unun oyu ile “laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmuş bir siyasi parti tarafından yönetiliyor” olduğunu ileri sürdü. Yargının mutlaka bağımsız olması gerektiğini vurgulayan Kanadoğlu, “Eğer yargı bağımsızlığını kaybederse mutlaka siyasallaşır. Tarih, siyasallaşmış ve bağımsızlığını kaybetmiş bir yargının, aslında her zaman ifade ettiğim gibi bir bumerang gibi onu kendisine bağlı bir hale getirmeye çalışanları vurduğuna ilişkin örneklerle doludur. Tarihten ders alınmasında yarar var” dedi.

Bu yazı toplam 216 defa okundu.
Bu Yazıya Henuz Yorum Eklenmemistir.