Medya

Mustafa Bozdağ 'o anı' anlatacak

Mustafa Bozdağ 'o anı' anlatacak
 
05 Haziran 2009 Cuma Saat 20:02
 
1983 Erzurum-Kars depreminde 5 çocuğunu yitiren annenin feryadını fotoğraf karesine sığdıran ve World Press Photo ödülü alan Mustafa Bozdemir, o anı anlatacak.

1155 kişinin hayatını kaybettiği 1983 Erzurum-Kars depreminde, 5 çocuğunu yitiren bir anneyi, çocuklarının çamur içindeki cesetlerinin başında görüntüleyen, o zamanın Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Mustafa Bozdemir, bu fotoğrafı ile aynı yıl World Press Photo’da ‘Yılın Fotoğrafı’ ödülü almıştı. Bozdemir, 6 Haziran 2009 Cumartesi ve 7 Haziran Pazar, gün boyu TRT-TüRK ekranında yayınlanacak olan ‘Ve Zaman Durdu’ Programı’nın 4. bölümüne konuk olacak.

‘Çocuğunu kaybeden anne ve 5 çocuk. Çok hazin bir durumdu. Anne önce çocukların üzerindeki çamuru silmeye çalışıyordu. Daha sonra 2 yanağından öpüyordu, alnından öpüyordu, öbür çocuğa geçiyordu. Yine siliyordu çamurunu, öbürüne geçiyordu. Dayanılmayacak bir feryatla, ağıtlar söyleyerek yapıyordu bunu. Yahu dayanılmaz manzaraya, şu anda bile içim ürperiyor’.

Bu sözler 1983 yılında gerçekleşen Erzurum-Kars depreminde 5 çocuğunu kaybeden bir anneyi, çocuklarının çamurlar arasındaki cesetlerinin başında görüntüleyen, o zamanın Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Mustafa Bozdemir’e ait. Bozdemir o fotoğrafı ile 1983 World Press Photo ‘Yılın Fotoğrafı’ ödülünü kazanan ilk ve tek Türk fotoğrafçı olmuştu. Mustafa Bozdemir, kendisine bu önemli ödülü kazandıran kareyi ve yaşadıklarını, 6 Haziran 2009 Cumartesi ve 7 Haziran Pazar, gün boyu TRT-TÜRK ekranında yayınlanacak olan ‘Ve Zaman Durdu’ Programı’nda anlatacak.

1155 KİŞİ ÖLDÜ, 1142 KİŞİ YARALANDI, 3200 KONUT YIKILDI!

1983 yılında meydana gelen Erzurum-Kars depremi 6.9 büyüklüğündeydi. Depremde 1155 kişi ölürken 1142 kişi yaralandı, 3200 konut yıkıldı. O yıllarda Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda çalışan Mustafa Bozdemir, depremi haber alır almaz 10 kişilik bir ekip ile Erzurum’a gitti. Erzurum’un Narvan ilçesinden bin bir güçlükle Koyunören Köyü’ne ulaştı. Köyde 200’e yakın ölü vardı. Bütün cesetler battaniyelerle örtülmüş halde çamurun içinde öylece yatıyordu. İmam gelip kefen dağıtılınca bir anda herkes ölüsünün üzerindeki battaniyeleri kaldırdı. Ve işte o anda 5 çocuğunun cesetlerinin başında feryat edip, onların bedenlerindeki çamurları temizlerken yüzlerini öpen anneyi gördü. Deklanşöre bastı. Tabutları bile beklemedi. Başka kareye gerek yoktu.Depremin fotoğrafı oydu.

Erzurum-Kars depreminin acılarını tek kareyle anlatan o fotoğraf, World Press Photo’nun yanı sıra Life Dergisi tarafından da ‘Yılın Fotoğrafı’ seçildi. Mustafa Bozdemir ise şu anda foto muhabirliği yerine basın danışmanlığı yapıyor.

GPR İletişim tarafından hazırlanan ‘Ve Zaman Durdu’nun Yapımcılığını Gökhan Güvenç ve Sedat Aral, Genel Koordinatörlüğünü Hakan Güvenç, Yönetmenliğini ise Halit Ziya Demirtaş üstleniyor.

Bu yazı toplam 351 defa okundu.
Bu Yazıya Henuz Yorum Eklenmemistir.