Kullanıcı Adı: Şifre:
Haber Scripti, php haber scripti
Ana Sayfa / Umur Talu / Kanaat, şaibe, deve

Kanaat, şaibe, deve Kanaat, şaibe, deve

(Belgeler doğruysa), adım da “derdest” edilecekler arasındaydı. “Jenerik darbe” olursa! Kanaatim, özellikle 2001’den itibaren “seri” darbe planları yapıldığı yönünde.

2011-02-13, 19:56:02 Okunma: 286 0 yorum


Umur Talu
umurtalu@phphaberci.com

28 Şubat sonrası tamam. Ama, esas ABD 11 Eylül’ünden sonra, Bush ekibinin bir kanadının en azından “fikri” dahliyle de burada darbe tasavvurunun ciddileştiğini sanıyorum.
Afganistan’dan sonra Irak işgali hazırlığı ve Suriye ile İran’ın hedef sayılmasıyla.
Üstelik, AKP iktidarından önce.  Ecevit dönemi sonları. Her cins krize batmış ülkenin her bakımdan karışacağı hesabıyla.
1 Mart Tezkeresi’ne kadar “muhtemel” müdahalenin “emir komuta zinciri”nde düşünüldüğüne, 1 Mart tezkeresinin ise çok merkezi ikiye yardığına inanıyorum.

***

1. Batı: ABD yönetiminin “ihanet” dediği TBMM kararı, Avrupa’da müthiş prestij kazandıran, Türkiye’de (seçimler gibi) “işleyen bir demokrasi” olduğunu gösteren dönüm noktasıydı. AB muhabbeti ilk kez bu yüzden müthiş ısınmıştı.
2. ABD yönetimi: Önce seçim, sonra savaş kararında Batı’dan bile daha demokratik TBMM, Bush yönetimini de yardı. Darbe fikrine soğuyan klasik kanat ve hem tezkere reddinden, hem AKP’den, hem yüzde 80’den fazlası ABD’ye karşı halktan nefret eden, her yolu mubah gören “İsrail kankası, Neo-muhafazakâr şahinler”.
3. AKP: AKP de 1 Mart 2003 günü fiilen iki parçaydı. Başbakan Gül ile henüz milletvekili olmayan Erdoğan’ın ikisi de esnek çıktı ve tam manada “idare” ettiler. ABD hiddeti ve darbe korkusu yerini (CHP yardımıyla) “kişilikli TBMM kararı”nın gücü ve gururuna terk etti.
4. TSK: Bence, TSK üst düzeyi de o günler fiilen bölündü. Meclis’in gücü ve yıllar sonra kazandığı itibar; halkın karar arkasındaki ezici çoğunluğu; Avrupa’da Türkiye’nin “bağımsız, demokratik, anti-ABD(Bush)” imaja kavuşması; AKP’nin, kendisi ve halk başta, ABD dahil herkesi idare edip sıyrılması; CHP’nin Meclis onurunu paylaşması; “emir komuta zinciri”ni bozdu.
Sonrası “jenerik planlar”; eski darbe planı üstüne rötuşlar, kimi kuvvet komutanı ya da Genelkurmay Başkanı’nı tasfiye senaryoları ve çok sayıda lakaplı  “hayaller” devri. Bunların İsrail ve ABD şahinleri tarafından beslendiği günler.
(AKP hiçbiri üstüne açıkça gitmedi, gidemedi; Org. Özkök o dönemi idare etti. Hesaplaşma sonraya kaldı.)

***

Kanaatim bu yönde. Üstelik şimdi değil. Yıllardır böyle.
Ama bir de “Ama” var:
Başbakan sık sık kızıp talimat veriyor: “Bunun bedeli mutlaka ödettirilmeli” diye.
Bu “açıkça” söyledikleri. Bir de, öteki otoriter rejim bekçiliğinden şimdi iktidar otoritesine yakınlığa zorlanan yargıya düşebilen gölgeler.
Bu “hukuk sistemi”nde neyin ne kadar hukuk olduğu her zaman şaibeli.
Uzun tutukluluk, uzun dava, upuzun iddianame, iddianamede tutarsızlık; on yıllık planlar için hep “delil karartma yüzünden tutuklama” gerekçesi; kaçamayacaklar için hep “kaçar” şüphesi…
Hep aynı şey: “Yeterince delil toplanamadığından.”
En vahimi bu: “Yeterince delil toplanamadığı için”, iddiadan kuşku duymak yerine tutuklamayı tercih eden Adalet sistemi!
Hesabı sorulmayan darbe ve girişimler: 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan! Komutanları!

***

Lakin sanmayın ki bunlar sadece “Paşalar”ın başına gelir.
“Bir korgenerali ancak orgeneral teslim alabilir” diyebilen “Paşalık kültürü”, kendileri birilerini tutukladığında ne yapabileceğini defalarca acımasızca ispatladı.
Darbeleriyle, idam sehpalarıyla, işkenceler, infazlar, faili meçhullerle. Gladio, kontrgerilla, Jitemlerle!
Binlerce askere verilen yargısız, hukuksuz oda hapsi cezalarıyla!
Bu kadar yanlışta tek doğru; adil ve hızlı yargı olabilir ancak. Ama deveye sormuşlar neren eğri diye… Demiş ki…


Herkese Mısır

Ne pişkiniz hepimiz! Herkes “Mısır devrimi”ne bayılıyor ama kimse kendine ders çıkarmıyor! Ne iktidar, ne askerler, ne halk, ne liberaller, muhafazakârlar, cumhuriyetçiler, milliyetçiler, demokratlar, ne de devrimciler.
Ama herkes Mısırlı!   

Etiketler:
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


5 + 1 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


1.7457

1.7541

2.2989

2.31

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250

Sitemize nasıl ulaştınız ?
Arkadaşım tavsiye etti
Google Aracılığı
Başka sitede reklamanızı gördüm
Gerçek reklamlarınızı gördüm
Reel reklamlarınızı gördüm

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250