Kullanıcı Adı: Şifre:
Haber Scripti, php haber scripti
Ana Sayfa / POLEMİK / Yargıdan ayrılıp CHP’den aday olacaklar!

Yargıdan ayrılıp CHP’den aday olacaklar! Yargıdan ayrılıp CHP’den aday olacaklar!

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun ardından CHP’den milletvekili adaylığı önerildiği iddia edilen isimlere yenileri de eklendi.

2011-02-13, 17:16:59 Okunma: 191 0 yorum

Son iddiaya göre görev süreleri yaklaşık 4 ay sonra dolacak Yargıtay ve Danıştay başkanlarına istifa etmeleri karşılığında CHP'den milletvekili adaylığı teklif edildi.

Görev süresi 1 Haziran 2011'de dolacak Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in istifa etmesi ve yerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın getirilmesinin planlandığı iddia edildi. Gerçeker gibi 1 Haziran'da yaş haddinden emekli olacak Danıştay Başkanı Mustafa Birden'in de erken emekliliğini istemesi karşılığında CHP'den milletvekili adaylığı vaat edildiği öne sürüldü.

TELAŞIN SEBEBİ YAKLAŞAN BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

1 Haziran 1946 doğumlu Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, 1 Haziran itibariyle yaş haddinden emekli olacak. Gerçeker'in görev süresinin dolmasına yaklaşık 4 ay kala Yargıtay Başkanlığı'ndan istifa etmesi karşılığında CHP'den milletvekili adayı gösterileceği sözünü verildiği öne sürüldü. Gerçeker'den boşalacak Yargıtay Başkanlığı'na ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın getirilmesinin planlandığı iddia edildi. 10 Mart 1950 doğumlu Yalçınkaya'nın başsavcılık görevi 28 Mayıs'ta sona eriyor. Yalçınkaya'nın yaşı uygun olduğu için (61 yaşında emekliliğine 4 yıl var) Gerçeker'in istifasıyla birlikte Yalçınkaya'nın Yargıtay Başkanı yapılmak istendiği öne sürüldü. Böylece yeni üyeler gelmeden (Yasaya göre Yargıtay'a 137 yeni üye geliyor) mevcut üyelerle Yargıtay Başkanlığı ve Başsavcılığına seçimleri tamamlamak istedikleri kaydedildi.

DANIŞTAY'A DA ŞEKİL VERİLMEK İSTENMİŞ

Yargıtay Başkanı Gerçeker'le doğum tarihi gün ay yıl olarak aynı olan Danıştay Başkanı'nın da görev süresi 1 Haziran itibariyle doluyor. Birden, 1 Haziran'da yaş haddinden emekli olarak, Danıştay Başkanlığı koltuğunu bırakacak. Yüksek yargıyı yeniden şekillendirmek isteyenlerin, Mustafa Birden'den boşalacak Danıştay Başkanlığı'na yeni üyeler gelmeden (yasa ile 61 yeni üye seçilecek) seçim yapılması için Birden'e de istifa baskısı yaptığı belirtildi. Birden'e de Kırıkkale'den 1. sıra CHP milletvekilliği teklifi yapıldığı kaydedildi.

CEZA DAİRESİ BAŞKANI BAŞSAVCI MI OLACAK?

Yargıtay ve Danıştay'ı şekillendirme çalışmaları kapsamında, görev süresi dolacak Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya Yargıtay Başkanlığı'na, Yalçınkaya'dan boşalacak başsavcılığa ise Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'in getirilmek istendiği ileri sürüldü.

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


2 + 1 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


Bu Hafta |
Bu Ay |

1.7545

1.763

2.4793

2.4913

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

250 x 250